94% decyzji zakupowych B2B rozpoczyna się od wyszukiwania online, a firmy, które inwestują w automatyzację zarządzania leadami, odnotowują średnio 10% wzrostu przychodów w ciągu od 6 do 9 miesięcy. To pokazuje, jak potężnym narzędziem jest internet i dzisiejsze narzędzia. Dlatego zapoznaj się z ofertowaniem – procesem znacznie bardziej złożonym, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Procesem, który zaczyna się na długo przed stworzeniem samej oferty handlowej, i może być wspierany przez nowoczesne oprogramowanie SCCOT.
Wprowadzenie do ofertowania — czym jest i skąd się wzięło?
Dla wielu osób ofertowanie zamyka się w samym tworzeniu ofert handlowych – i choć faktycznie to kluczowy element, takiej odpowiedzi daleko od wyczerpującej. W rzeczywistości ofertowanie jest całym procesem od poznania potrzeb klienta i analizy rynku, po negocjacje i finalizację umowy, a stworzenie oferty to jedynie wisienka na biznesowym torcie. W jego skład wchodzi:
-
zrozumienie wymagań i problemów potencjalnego klienta;
-
przeprowadzenie dogłębnej analizy rynku, na którym działasz;
-
fizyczne opracowanie czytelnej, estetycznej oferty handlowej;
-
prezentacja dokumentu, wirtualnie lub w cztery oczy;
-
ustalenie warunków współpracy (np. cena, termin, gwarancja).
Na ofertowaniu opiera się cały biznes. Bez niego nie byłoby nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, zdobywania klientów czy rozwijania marki, a w konsekwencji — generowania przychodów.
Początki ofertowania i czasy dzisiejsze
Historia ofertowania sięga dawnych czasów, kiedy to handel był prowadzony głównie przez bezpośrednią wymianę towarów (choć wtedy nazwa ta była oczywiście nikomu nieznana). W miarę rozwoju gospodarki, ofertowanie zaczęło nabierać bardziej zorganizowanej formy. Kupujący chciał wiedzieć, co otrzyma, kiedy, za ile, oraz jakie jego problemy zostaną rozwiązane, a sprzedający musiał owe odpowiedzi dostarczyć — inaczej przegrałby z konkurencją. Podobnie wygląda to dziś: oferta musi dobrze “wstrzelić” się w gust potencjalnego klienta, który, korzystając z darów ery konsumpcjonizmu, ma mnóstwo opcji do wyboru.
Sposób na zwycięstwo — elementy skutecznej oferty
Ofertowanie powinno zaczynać się od zrozumienia potrzeb, problemów i oczekiwań klienta – wszystko po to, aby ostatecznie pokazać mu odpowiedź: “skorzystaj z naszego produktu / usługi, a wszystkie Twoje kłopoty znikną”. W skład tej czynności wchodzą też bardziej zaawansowane badania rynkowe czy prosta analiza feedbacku od klientów. Do elementów skutecznej oferty handlowej zaliczamy:
-
unikalną propozycję wartości (Unique Value Proposition — UVP), czyli wyjaśnienie, dlaczego klient powinien wybrać właśnie Twoją firmę, a nie np. tańszą konkurencję;
-
przejrzystość i konkretność – dokument nie może wyglądać niczym żywcem wyciągnięty z Worda, a teksty w nim zawarte nie powinny przypominać słabego, marketingowego bełkotu;
-
dowody społeczne, referencje od zadowolonych klientów, bogate portfolio i case study – innymi słowy wszystkie rzeczy, które mogą być dowodem Twojej wysokiej wiarygodności;
-
elastyczność i możliwość zmian – każdy klient jest inny, dlatego oferta powinna być otwarta na zmiany, np. w zakresie usług, negocjacji cenowych, itp.;
-
jasne i chwytliwe call to action (CTA), czyli wezwanie do działania – klient musi wiedzieć, co zrobić po akceptacji oferty, np. zadzwonić, wysłać maila, spotkać się osobiście.
Ciężko Ci to wszystko ogarnąć? Zawsze możesz skorzystać z pomocy sprawdzonego programu do ofert. W dzisiejszych czasach nie musisz być grafikiem, aby tworzyć świetnie wyglądające dokumenty, ani nie musisz być zaawansowanym marketingowcem, aby dobrze sprzedawać. Skorzystaj z gotowego oprogramowania SCCOT i zacznij wygrywać więcej zleceń!
Materiał sponsorowany, przygotowany w ramach współpracy z platformą SCOOT.