Twój koszyk jest pusty.
Produkty Ilość

Łączny koszt:
netto:
brutto:

Certyfikaty ekologiczne w budownictwie: LEED, BREEAM…

Budownictwo ekologiczne stało się jednym z najważniejszych tematów w branży budowlanej na całym świecie. Rosnąca świadomość ekologiczna oraz potrzeba zrównoważonego rozwoju sprawiają, że coraz więcej inwestorów i deweloperów poszukuje sposobów na minimalizowanie wpływu swoich projektów na środowisko. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi weryfikacji ekologiczności budynków są certyfikaty ekologiczne. W tym artykule przyjrzymy się, czym są certyfikaty ekologiczne, dlaczego są ważne, omówimy najważniejsze z nich, takie jak LEED, BREEAM, WELL i DGNB, oraz jakie korzyści przynoszą dla budynków, ich użytkowników i środowiska. Na koniec przedstawimy przykłady certyfikowanych budynków w Polsce i na świecie.

Co to jest certyfikat ekologiczny?

Certyfikat ekologiczny to formalny dokument przyznawany budynkom, które spełniają określone kryteria związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Jego głównym celem jest ocena i potwierdzenie, że dany obiekt został zaprojektowany i zbudowany w sposób minimalizujący negatywny wpływ na środowisko. Jednocześnie zapewnia on też  komfort i zdrowie jego użytkownikom.

Jakie korzyści przynoszą certyfikaty dla budynków, ich użytkowników i środowiska?


1. Ochrona środowiska:

Certyfikaty ekologiczne promują praktyki budowlane, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne. Poprzez wymogi dotyczące efektywności energetycznej, ograniczenia zużycia wody, zastosowanie materiałów o niskim wpływie środowiskowym oraz optymalizację zarządzania odpadami, certyfikowane budynki przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

2. Efektywność energetyczna:

Jednym z kluczowych elementów certyfikacji ekologicznej jest ocena efektywności energetycznej budynku. Poprzez stosowanie zaawansowanych technologii, takich jak systemy izolacji termicznej, energooszczędne instalacje grzewcze i chłodnicze, oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, certyfikowane budynki zmniejszają zużycie energii, co prowadzi do niższych rachunków za energię oraz mniejszej emisji gazów cieplarnianych.

3. Zdrowie i komfort użytkowników:

Certyfikaty ekologiczne kładą duży nacisk na poprawę jakości środowiska wewnętrznego budynków. Poprzez zapewnienie optymalnej wentylacji, odpowiedniego oświetlenia naturalnego i sztucznego, oraz eliminację toksycznych substancji chemicznych, certyfikowane budynki tworzą zdrowsze i bardziej komfortowe warunki dla swoich użytkowników. To z kolei przekłada się na poprawę zdrowia, samopoczucia oraz wydajności pracowników i mieszkańców.

4. Wartość rynkowa:

Posiadanie certyfikatu ekologicznego może znacząco zwiększyć wartość rynkową budynku. Inwestorzy i najemcy coraz częściej preferują nieruchomości, które są zrównoważone i ekologiczne, co sprawia, że certyfikowane budynki mogą osiągać wyższe ceny sprzedaży oraz wyższe stopy zwrotu dla inwestorów.

5. Spełnienie regulacji prawnych:

W niektórych krajach posiadanie certyfikatu ekologicznego jest wymagane przez prawo lub ułatwia uzyskanie pozwoleń budowlanych oraz dotacji i ulg podatkowych. Certyfikaty te pomagają również spełnić coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

6. Innowacje i rozwój technologiczny:

Proces certyfikacji ekologicznej sprzyja również innowacjom i rozwojowi technologicznemu w branży budowlanej. Wymagania stawiane przez certyfikaty mobilizują producentów materiałów budowlanych oraz dostawców technologii do tworzenia coraz bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań.


Przegląd głównych certyfikatów: LEED, BREEAM, WELL, DGNB


LEED (Leadership in Energy and Environmental Design)

LEED to jeden z najbardziej rozpoznawalnych systemów oceny budynków ekologicznych na świecie, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC). Certyfikat ten ocenia budynki pod kątem szeregu kryteriów, takich jak efektywność energetyczna, zużycie wody, wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność w projektowaniu.

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method)

BREEAM to jeden z najstarszych i najbardziej uznanych systemów oceny zrównoważonego budownictwa, stworzony przez Building Research Establishment (BRE) w Wielkiej Brytanii. Ocena BREEAM obejmuje m.in. zarządzanie projektem, zużycie energii i wody, transport, materiały, odpady, zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników oraz ekologię.

WELL Building Standard

WELL to certyfikat koncentrujący się na zdrowiu i komforcie użytkowników budynków, opracowany przez International WELL Building Institute (IWBI). Ocena WELL obejmuje dziedziny takie jak jakość powietrza, woda, odżywianie, światło, aktywność fizyczna, komfort termiczny, akustyczny oraz mentalny.

DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen)

DGNB to niemiecki system certyfikacji zrównoważonego budownictwa, który ocenia budynki pod kątem ekologii, ekonomii, społecznych aspektów, techniki, procesów oraz lokalizacji. DGNB kładzie duży nacisk na zrównoważone zarządzanie budynkiem przez cały jego cykl życia.

 

Przykłady certyfikowanych budynków w Polsce i na świecie


W Polsce:

  • Mennica Legacy Tower w Warszawie (LEED Platinum): Ten nowoczesny biurowiec w centrum Warszawy uzyskał certyfikat LEED Platinum dzięki zaawansowanym rozwiązaniom ekologicznym, takim jak systemy oszczędzania energii i wody oraz doskonała jakość środowiska wewnętrznego.

  • Mokotowska 3 (BREEAM Excellent): Kamienica biurowa w Warszawie, która została zmodernizowana zgodnie z wytycznymi BREEAM, osiągając wysoki poziom zrównoważonego rozwoju poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów.

  • Olivia Business Centre w Gdańsku (WELL Gold): Jeden z pierwszych budynków w Polsce, który otrzymał certyfikat WELL, koncentrując się na zdrowiu i komforcie swoich użytkowników.


Na świecie:

  • The Edge w Amsterdamie (BREEAM Outstanding): Uznawany za jeden z najbardziej ekologicznych budynków biurowych na świecie, The Edge osiągnął najwyższą ocenę w systemie BREEAM dzięki zaawansowanym technologiom zarządzania energią, w tym wykorzystaniu energii słonecznej i systemów inteligentnego zarządzania budynkiem.

  • One Central Park w Sydney (LEED Platinum): Mieszkalny i komercyjny kompleks, który łączy zaawansowane technologie ekologiczne, takie jak pionowe ogrody, systemy recyklingu wody i zintegrowane źródła odnawialne, co pozwoliło mu uzyskać certyfikat LEED Platinum.

  • Bosco Verticale w Mediolanie (LEED Gold): Słynne "Pionowe Lasu" to dwa wieżowce mieszkalne, które integrują dużą liczbę roślin na elewacjach budynków, poprawiając jakość powietrza, redukując hałas i tworząc unikalny mikroklimat.


Certyfikaty ekologiczne w budownictwie – Podsumowanie

Certyfikaty ekologiczne w budownictwie, takie jak LEED, BREEAM, WELL i DGNB, odgrywają kluczową rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju i minimalizacji wpływu budynków na środowisko. Dzięki nim inwestorzy, deweloperzy i użytkownicy mogą czerpać liczne korzyści, od niższych kosztów operacyjnych i wyższej wartości rynkowej, po lepsze zdrowie i komfort użytkowników oraz ochronę środowiska naturalnego. Przykłady z Polski i ze świata pokazują, że certyfikowane budynki mogą być zarówno efektywne, jak i inspirujące, wyznaczając nowe standardy w budownictwie ekologicznym. W miarę jak zrównoważone budownictwo staje się coraz bardziej powszechne, certyfikaty ekologiczne będą odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu przyszłości naszej planety.

Ostatnie aktualności

Podstawowy przewodnik po Termomodernizacji

Jak podejść do tematu termomodernizacji? Sprawdź, jak poprawić efektywność energetyczną budynku, zaoszczędzić na rachunkach i jednocześnie dbać o środowisko.

Posadzimy.pl i znaczenie drzew dla ekosysteemu – Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

Na czym polega akcja posadzimy. pl i dlaczego postanowiliśmy do niej dołączyć? 

Certyfikaty ekologiczne w budownictwie: LEED, BREEAM…

Czy posiadanie certyfikatu ekologicznego podnosi jego wartość? Czy warto się o niego starać?
Zapoznajmy się z najpopularniejszymi z nich.