Twój koszyk jest pusty.
Produkty Ilość

Łączny koszt:
netto:
brutto:

Jak powinna wyglądać oferta handlowa?

Solidnie przygotowany dokument może pozytywnie wpłynąć na decyzję klienta o współpracy. Poniżej przeczytasz o tym, co zawiera oferta handlowa, z jakich stron się składa, oraz jaka jest jej rola w biznesie i sprzedaży.

Co powinna zawierać oferta handlowa?

Oferta handlowa to dokument, który ma na celu sprzedać produkt lub usługę potencjalnemu klientowi. Powinna być spersonalizowana, a nie produkowana “masowo”, dlatego powinna zawierać elementy, takie jak:

 

  • dane kontaktowe zarówno do Twojej firmy, jak i potencjalnego klienta;

  • opis oferowanego produktu lub usługi wraz z chwytliwym tytułem;

  • cennik, warunki płatności, datę podjęcia decyzji, zastrzeżenia;

  • pozostałe aspekty “ułatwiające”, jak spis treści czy numer dokumentu.

 

W SCCOT uważamy, że oferta handlowa powinna dzielić się na 4 główne części: tytułową, opisową, kalkulacyjną i podsumowującą. Każda z nich pełni w procesie sprzedaży nieco inną funkcję, ale w połączeniu tworzą zgraną całość.

Z jakich stron składa się oferta handlowa?

Pierwsza jest tzw. strona tytułowa – to właśnie tutaj powinno pojawić się imię klienta i krótki zarys czego dotyczy oferta. Warto dodać też oryginalny tytuł i estetyczną grafikę. Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą, która zgłasza się jako kandydat na zlecenie – jeśli nie wyróżnisz się spośród innych ofert, utoniesz w tłumie. Zobacz, jak wygląda dobry przykład strony tytułowej.

 

Korzyści biznesowe (1)-min

 

Następna w kolejności powinna pojawić się:

 

  • strona opisowa – to miejsce na bardziej konkretne dane o kliencie (np. adres zamieszkania), informacje o dokumencie (np. data ważności, do kiedy należy podjąć decyzję) oraz, oczywiście, Twoje własne namiary (np. NIP, numer konta bankowego);

 

  • strona kalkulacyjna – dokładnie, “kalkulacyjna”, ponieważ przedstawia konkretne obliczenia, skąd wzięła się dana cena końcowa; pamiętaj, aby zawsze rozbijać dużą cenę końcową na kilka mniejszych kwot składowych, wygląda to profesjonalnie i ułatwia ewentualne negocjacje;

 

  • strona z podsumowaniem – dla wygody klienta, pod koniec dokumentu zbierz wszystkie informacje w jedno miejsce i przedstaw je w czytelny sposób; warto dorzucić też wskazówkę pod postacią CTA (call-to-action) i podpowiedzieć klientowi, co powinien zrobić w dalszej kolejności (zadzwonić na telefon, odpisać na maila?).

 

Oczywiście jest to duże uproszczenie, jak powinien wyglądać wzór oferty handlowej. Po więcej informacji odwiedź stronę internetową SCCOT – doradzimy Ci, jak najlepiej podejść do tematu.

Wzór oferty handlowej w skrócie

Oferta handlowa powinna być przede wszystkim dokładnie przemyślana. Jej celem jest bowiem sprzedaż, a nie sam atrakcyjny wygląd. Musi zawierać dane kontaktowe obu stron, szczegółowy opis oferowanego produktu lub usługi z chwytliwym tytułem, przejrzysty cennik oraz warunki płatności. Podział na stronę tytułową, opisową, kalkulacyjną i podsumowującą ułatwi klientowi nawigację i podjęcie pozytywnej (miejmy nadzieję) decyzji. Oferta musi być czytelna i estetycznie zaprojektowana, oraz powinna zawierać wszystkie informacje potrzebne do zaczęcia współpracy.

 

 

 

Materiał powstał w ramach współpracy z platformą scoot.pl 

Ostatnie aktualności

Zrównoważony rozwój miast: Inicjatywa Zielonej Transformacji Miast

Czy inicjatywa zielonej transformacji miast wpłynie na infrastrukturę miast? Dowiedz się więcej o planach i działaniach w tym kierunku.

Trendy i innowacje – Zrównoważone budownictwo na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Już wkrótce – w Katowicach – rozpocznie się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Jakie wątki będą omawiane?

Zmiany w budownictwie? – Projekt "Dekarbonizacja procesów budowlanych"

Dzisiejsze budownictwo odpowiada za aż 40% globalnych emisji dwutlenku węgla. Co możemy z tym zrobić?